Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Služby > Personál

Personál

O klienty Domovů Lumina se stará po 24 hodin denně kvalifikovaný personál, který podle zákona o sociálních službách splňuje předepsané vzdělání. Uvědomujeme si ovšem, že vzdělání je pouze jedna strana mince. Podstatný je pro nás vztah k této práci, ke klientům. Empatický a rozmanitý tým je pro nás prioritou.

Péči o fyzickou stránku klientů zajišťuje tým neustále doškolovaných pečovatelů.

Aktivizační pracovnice se starají o volnočasové i pohybové aktivity pro klienty Domovů Lumina.

Od 1.1.2015 je posilou našeho týmu psycholožka, Mgr. Pavlína Cpinová, která je nejen odbornicí ve svém oboru, ale rovněž nesmírně milým a empatickým člověkem. Je v Domově proto, aby se nám všem, především klientům a jejich rodinám, žilo zase o něco lépe.

Psychologická poradna

Od 1.ledna 2015 jsme tým pracovníků domovů pro seniory LUMINA posílili o pozici psychologa. Paní psycholožka Mgr. Pavlína Cpinová je dlouholetým zkušeným odborníkem v oblasti psychologické práce. Pracovala jako psycholožka ve zdravotnickém zařízení, kde se věnovala především klientům po těžkých úrazech, lidem ve změněných životních situacích v důsledku úrazů a onemocnění a jejich rodinám, jimž poskytovala poradenskou a terapeutickou pomoc.

V Domově seniorů LUMINA poskytuje individuální konzultace rodinám našich klientů a především věnuje péči klientům Domovů NORBERTINUM v Brně a SANTINI ve Křtinách.
Péče psychologa v sociálních službách hraje významnou roli. Velmi často k nám přicházejí blízcí příbuzní seniora, který již vzhledem ke svému zdravotnímu či psychickému stavu není schopen žít nadále ve svém domácím prostředí. Zejména děti těchto seniorů často pociťují jako své selhání nebo neschopnost se o rodiče postarat. Ve většině případů však není ve fyzických ani časových možnostech, aby 24 hodin denně poskytovali svému rodiči potřebnou péči. Je-li u seniora diagnostikována Alzheimerova demence nebo i jiná forma demence, je pro blízké seniora obrovskou psychickou zátěží péče o takového člověka.

V tento okamžik se potýkají s otázkou, jak celou situaci řešit. A zejména řeší i svůj postoj ke vzniklé situaci. Právě v této chvíli je možno využít konzultace s naší psycholožkou. Ta se bude snažit rodině klienta vysvětlit, jaké jsou hranice možností péče o seniora v domácím prostředí a kdy je již třeba se obrátit na zkušené odborníky, kteří poskytují péči seniorům v pobytových zařízeních.

Oblasti podpory psychologa Domova pro seniory a Domova se zvláštním režimem:

  • Podpora seniora v adaptačním období po přijetí do domova
  • Průběžná psychologická podpora klientů
  • Případná spolupráce s lékaři (konzultace psychického stavu klienta v případě potřeby či nutnosti, spolupráce s psychiatrem –zpětná vazba při nasazování medikamentózní léčby)
  • Spolupráce s klíčovými pracovníky klienta, především při tvorbě individuálních plánů klienta
  • Psychologická podpora rodin stávajících klientů (individuální konzultace po předchozí časové domluvě)
  • Psychologická podpora rodin klientů žádajících o přijetí seniora do Domova
  • Tréning kognitivních funkcí seniora – zapojení do aktivizačních programů
  • Psychologická podpora pracovníků přímé obslužné péče